ساده‌ترین راه برای اندازه‌گیری میانگین سرعت باد، استفاده از بادسنج شمارنده فنجانی است که سرعت باد را با توجه به زمان اندازه‌گیری هر بار و تقسیم تفاوت بین دو اندازه‌گیری بر فاصله زمانی اضافه می‌کند.

ابزار ساده بعدی که برای اندازه گیری سرعت باد استفاده می شود پمپ آب دیزل ساز بادسنج با یک متر است که سرعت باد را به صورت لحظه ای نمایش می دهد.

سنسور (سر بادسنج) یک سیگنال الکتریکی تولید می کند که متناسب با سرعت باد است. بادسنج‌های فنجانی، که در آن فنجان‌های در حال چرخش دینام‌های DC یا AC را با نمایشگرهای دیجیتال هدایت می‌کنند، بسیار رایج‌تر هستند.

بادسنج های دارای دینام AC که فرکانس را اندازه گیری می کنند، پمپ آب شناور کوچک نسبت به ژنراتورهای DC دقیق تر هستند.

ضبط کننده های نمودار نواری اکنون منسوخ شده اند. ابزارهایی که به صورت آنی سرعت باد را اندازه گیری می کنند برای یافتن میانگین سرعت باد بی فایده هستند مگر اینکه کسی آنها را در 24 ساعت شبانه روز بررسی کند.

امروزه بیشتر ابزارها داده‌های باد را اندازه‌گیری و ذخیره می‌کنند و سرعت باد پمپ آب خانگی ابارا را به صورت آنی نشان می‌دهند.

آنها می توانند میانگین سرعت باد، زمان سپری شده، وزش باد و چگالی توان (بر حسب W/m2) را جمع آوری، پردازش و ذخیره کنند.

برخی از ضبط کننده های پیشرفته حتی می توانند مدت زمان آرام بودن باد را ثبت کنند، که برای اندازه گیری باتری ها برای سیستم های مستقل بسیار مفید است و مدت زمانی که بادها از سرعت قطع یک ماشین باد معمولی بیشتر بودند.

بر اساس توصیه های سازمان جهانی هواشناسی، اندازه گیری باد باید پمپ آب خورشیدی ۱۴۰۱ در ارتفاع 10 متری و بدون هیچ مانعی انجام شود.

متأسفانه، در اکثر ایستگاه های هواشناسی کوچک و روستایی بادسنج ها اغلب روی دکل هایی با ارتفاع حدود 2 متر نصب می شوند و اطراف آن را درختان یا ساختمان ها احاطه کرده اند.

 • منابع:
  1. Renewable Energy for Water Pumping Applications in Rural Villages
 • تبلیغات: 
  1. ساخت موتور هلیکوپتر با نان!!!
  2. کت چرم بهترین هدیه برای مرد خانه است
  3. با پارچه از شر موهای زائد خلاص شوید
  4. کشف خانه ای متروکه در شیراز همه رو به وحشت انداخت!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *