اطلاعات عمومی

آشنایی با مراسم چهارشنبه سوری

چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانی و زرتشتی است که از غروب آخرین سه‌شنبهٔ ماه اسفند، تا پس از نیمه‌شب تا آخرین چهارشنبهٔ سال، برگزار می‌شود و برافروختن و پریدن از روی آتش مشخصهٔ اصلی آن است. ریشه چهارشنبه‌سوری به دوران باستان و آیین زرتشتی برمی‌گردد. در آن زمان، مردم معتقد بودند که در این شب، ارواح درگذشتگان به زمین باز می‌گردند. برای دور کردن ارواح خبیث و پلیدی، آتش روشن می‌کردند و از روی آن می‌پریدند.

برافروختن و پریدن از روی آتش، مهم‌ترین رسم چهارشنبه‌سوری است. مردم معتقدند که با پریدن از روی آتش، بیماری‌ها و غم‌ها را از خود دور می‌کنند و سلامتی و شادکامی را به ارمغان می‌آورند. در این شب، دختران دم‌بخت با نیت ازدواج، فال‌گوش می‌ایستند. در گذشته، کودکان و نوجوانان با قاشق به در خانه‌ها می‌رفتند و با خواندن اشعاری، از صاحبخانه طلب هدیه می‌کردند. خوردن آجیل مشکل‌گشا از دیگر رسوم چهارشنبه‌سوری است. مردم معتقدند که با خوردن این آجیل، مشکلاتشان در سال جدید حل خواهد شد.

چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های باستانی ایرانی است که از دیرباز تاکنون در میان مردم ایران رواج داشته است. این جشن، نمادی از شادمانی، امید و نو شدن است. در هنگام آتش‌افروزی، نکات ایمنی را رعایت کنید. از مواد محترقه خطرناک استفاده نکنید. مراقب کودکان و سالمندان باشید. از ایجاد مزاحمت برای دیگران خودداری کنید. امیدوارم چهارشنبه‌سوری شاد و پربرکتی داشته باشید!

آداب رسوم چهارشنبه سوری در ایران

جشن چهارشنبه سوری، که به عنوان جشن “سرخ” نیز شناخته می شود، یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین جشن های ایرانی است که در آخرین شب سال برگزار می شود. این جشن ریشه در تاریخ ایران باستان دارد و به عنوان نمادی از پاکی، شادی و تازگی به حساب می آید.

  آشنایی با سنگ یاقوت

بوته افروزی چهارشنبه سوری

بوته افروزی یکی از مهمترین آداب و رسوم چهارشنبه سوری است که در آن مردم با روشن کردن آتش در حیاط خانه یا کوچه و پریدن از روی آن، بیماری و بدیمنی را از خود دور می کنند و به استقبال سلامتی و شادکامی در سال جدید می روند. آتش عنصری مقدس در فرهنگ ایرانی است و از دیرباز به عنوان نمادی از پاکی، روشنایی و قدرت شناخته می شده است. مردم با پریدن از روی آتش، به نوعی خود را از تاریکی و پلیدی ها پاک می کنند و به استقبال نور و روشنایی سال جدید می روند.

بوته افروزی معمولاً در شب چهارشنبه سوری انجام می شود. در این روز، مردم از چند روز قبل خار و گز جمع آوری می کنند و در حیاط خانه یا کوچه خود انباشته می کنند. سپس، در شب چهارشنبه سوری، آتش روشن می کنند و با خواندن دعا و اشعار، از روی آن می پرند. پریدن از روی آتش معمولاً با خواندن جملاتی مانند “زردی من از تو، سرخی تو از من” انجام می شود.

اگر به جشنهای ملی و مذهبی علاقه مند هستید با سایت لاجورد همراه با شید. در یکی از مقالات سایت لاجورد به بررسی آداب و رسوم شب یلدا پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

مراسم چهارشنبه سوری
مراسم چهارشنبه سوری

مردم با خواندن این جملات، از آتش می خواهند که بیماری و زردی آنها را بگیرد و به آنها سلامتی و سرخی بدهد. بوته افروزی یک سنت باستانی و زیبا است که در بسیاری از نقاط ایران رواج دارد. این سنت فرصتی برای گردهم آمدن اعضای خانواده و دوستان، شادمانی و شکرگزاری برای نعمت های سال گذشته است.

فالگوش نشینی چهارشنبه سوری

فالگوش نشینی یکی از آداب و رسوم جالب و هیجان انگیز چهارشنبه سوری است که در آن دختران دم بخت و یا کسانی که آرزوی خاصی دارند، در شب چهارشنبه سوری نیت می کنند و به پشت دیواری می ایستند و به صحبت رهگذران گوش می دهند. آنها با تفسیر این سخنان، پاسخ نیت خود را می یابند. فالگوش نشینی در واقع نوعی تفأل است که در آن از صحبت رهگذران به عنوان نشانه ای برای آینده استفاده می شود. این رسم بیشتر در بین دختران جوان رواج دارد و آنها از این طریق سعی می کنند تا از آینده خود و یا ازدواجشان باخبر شوند.

  آشنایی با بهترین برند کالای خواب ایرانی

برای انجام فالگوش نشینی، دختران جوان نیت می کنند و سپس به پشت دیواری می ایستند که به کوچه یا خیابان مشرف باشد. آنها در سکوت کامل به صحبت رهگذران گوش می دهند و اولین جمله ای که می شنوند را به عنوان فال خود تفسیر می کنند.

تفسیر فالگوش نشینی به عهده خود فرد است و می تواند به صورت های مختلف انجام شود. برخی از افراد فال خود را به صورت مثبت و برخی دیگر به صورت منفی تفسیر می کنند. فالگوش نشینی یک سنت قدیمی و رایج در ایران است که در شب چهارشنبه سوری انجام می شود. این رسم بیشتر جنبه تفریحی و سرگرمی دارد و نباید آن را جدی گرفت.

قاشق زنی چهارشنبه سوری

قاشق زنی یکی از رسوم مردم ایران در روز چهارشنبه سوری (آخرین سه‌شنبه سال) است. در این روز، مردم ایران به منظور پاکسازی و پاک کردن خانه از نفوذ شیاطین و بدی‌ها، قاشق‌ها را به هم زده و صدای بلندی ایجاد می‌کنند. این عمل به منظور دوری از بدی‌ها و شیاطین است و به عنوان یک سنت قدیمی و محبوب در ایران شناخته می‌شود. این رسم معمولاً همراه با سوزاندن چوب و گلاب و ریختن گلاب بر روی آتش، و تهیه غذاهای خاصی مانند آش رشته و کله قاضی در روز چهارشنبه سوری انجام می‌شود.

خوراکی های چهارشنبه سوری
خوراکی های چهارشنبه سوری

کوزه شکنی آیین چهارشنبه سوری

کوزه شکنی یکی از آداب و رسوم کهن و پر چهارشنبه سوری است که در آن، اعضای خانواده با نیت دور کردن غم و اندوه، کوزه ای را که در آن مقداری سکه، نمک و زغال قرار دارد، از بام خانه به پایین پرتاب می کنند. در باور عامه، کوزه نمادی از غم، اندوه و بیماری است. با شکستن کوزه، این ناپاکی ها و غم ها نیز دور شده و جای خود را به سلامتی، شادکامی و خوشبختی در سال جدید می دهند. سکه نمادی از برکت و روزی است.

  آشنایی با سنگ ماه مهر و خواص آن

با قرار دادن سکه در کوزه، آرزوی افزایش روزی و ثروت در سال جدید را به نیت خود می افزایند. نمک نمادی از پاکی و دفع شر است. با قرار دادن نمک در کوزه، از خود و خانواده در برابر شر و بدیمنی محافظت می کنند. زغال نمادی از سیاهی و پلیدی است. با قرار دادن زغال در کوزه، سیاهی و پلیدی را از خود دور می کنند و به استقبال روشنایی و پاکی سال جدید می روند.

پختن آش ابودردا آیین چهارشنبه سوری

آش ابودردا یکی از غذاهای محبوب و مرتبط با سنت چهارشنبه سوری در ایران است. این آش به طور خاص در روز چهارشنبه سوری تهیه می‌شود و به عنوان یکی از غذاهای سنتی این روز شناخته می‌شود. آش ابودردا از عناصر مهمی مانند لوبیا سبز، نخود، سیر، پیاز و ادویه‌های مختلف تهیه می‌شود. این آش معمولاً با نان تازه یا نان ترد و پیاز ترشی سرو می‌شود.

تهیه آش ابودردا در روز چهارشنبه سوری به عنوان یکی از سنت‌های محبوب در ایران شناخته می‌شود و بسیاری از خانواده‌ها این غذا را در این روز تهیه و میل می‌کنند. این غذا همچنین نمادی از انتهای زمستان و شروع بهار است و به عنوان یکی از آیین‌های مردمی و فرهنگی در ایران توجه زیادی به آن شده است.

شاهنامه ‌خوانی چهارشنبه سوری

شاهنامه‌ خوانی یکی از آداب و رسوم کهن و فرهنگی ایران است که در شب‌های مختلف سال، به ویژه در شب چهارشنبه سوری، برگزار می‌شود. این سنت دیرینه، فرصتی برای گرامی‌داشت حماسه ملی ایران، شاهنامه فردوسی، و همچنین ترویج فرهنگ و ادب فارسی در بین مردم است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

همچنین ببینید
بسته است
دکمه بازگشت به بالا